Bollywood dans

Ankomst
02. maj Kl. 16.00
Afrejse
06. maj Kl. 16.00
Dobbeltvrelse
Kr. 3.145 
Enkeltvrelse
Kr. 4.195 
 
 

Aflyst pga for få deltagere

Intensivt højskolekursus for dig, som elsker de indiske Bollywood-film, og gerne vil lære at danse som de gør! 

 

Begrebet Bollywood er en blanding af ordene Hollywood og Bombay. Ordet betegner både en filmindustri og en dansestil.

 

Al indisk dans er en form for danseteater. Det vil sige, at en sangs handling udtrykkes i dansebevægelser og mimik. Dansene handler oftest om kærlighed.

 

Bollywood dansestilen kan beskrives som en blanding af klassisk indisk khatak, indisk og pakistansk folklore, moderne dans, MTV-dans og mavedans.

 

På dette kursus skal vi fordybe os i fænomenet

Bollywoodgennem dans, drama, film og foredrag. Og så skal vi  lave vores egen Bollywood-kortfilm! Kurset henvender sig både til begyndere og øvede dansere.

 

Erfaring med Bollywood er ikke nødvendigt, men det er en stor fordel, hvis du har danseerfaring fra andre slags danse.

 

Undervisning:

Anna Barner Sarp

Kursusansvarlig: Lars Studs

Kursusansvarlig:

 
Kontakt os
 
 
 
Kontakt os

Adresse:
Gerlev Idrætshøjskole
Skælskør Landevej 28
4200 Slagelse

Telefon: 58 58 40 65

Man-tors kl. 09.00-16.00
Fre kl. 09.00-14.30

Fax: 58 57 09 34
E-mail: gerlev@gerlev.dk

Har du spørgsmål til de Lange kurser, er du altid velkommen til at kontakte Jakob Søndergaard direkte på mobil eller mail.

Mobil: +45 30 55 78 77
Mail: jsoendergaard@gerlev.dk

 
 
 
 
 
 
 
 
Send link:
http://www.gerlev.dk//korte_kurser/korte-kurser-2012/bollywood-dans.aspx





Besked